Nawadnianie kropelkowe – zastosowania

nawadnianie kropelkowe

Klimat w Polsce stopniowo się zmienia, możemy to zaobserwować nawet we własnym zakresie. Szczególnie jest to widoczne latem, kiedy często występuje susza. Wszystko przez to, że rzadko pada deszcz, a niekiedy pojawiają się długotrwałe okresy czasu, w trakcie których na termometrach odnotowywane są wysokie temperatury. Na późniejszym etapie zwykle jest kilka dni z deszczem, ale tylko nieznacznie poprawia to stan suchego gruntu. W takiej sytuacji, rolnicy oraz ogrodnicy, aby zadbać o swoje uprawy muszą dostarczać im wodę, która umożliwi prawidłowy rozwój. Jednym ze sposobów podlewania jest nawadnianie kropelkowe. Sprawdź jakimi cechami się charakteryzuje, co przemawia za jego skutecznością oraz gdzie taka forma nawadniania może znaleźć swoje zastosowanie!

Nawadnianie kropelkowe – co to takiego?

W dzisiejszych czasach utrzymanie ogrodu, czy pola uprawnego w dobrym stanie wymaga dostarczania dodatkowej ilości wody. Jednym ze sposobem, który to umożliwia jest stosowania nawadniania kropelkowego. Podstawowym elementem takiej instalacji są linie kroplujące. Instaluje się je na określonej powierzchni. Dokonać tego można na dwa sposoby, w zależności od potrzeb – albo umieścić od razu na ziemi, albo rozwiesić na pewnej wysokości. Jest więc możliwe dopasowanie rozwiązania do rodzaju upraw.

Jakie zastosowanie ma nawadnianie kropelkowe?

Podstawową cechą nawadniania kropelkowego jest jego uniwersalność oraz powszechność. Dlatego też z taką formą podlewania można spotkać się w naprawdę wielu różnorodnych miejscach. Oto najbardziej popularne zastosowania linii kroplujących:

  • obszary o dużej powierzchni – trawniki, boiska sportowe, czy tereny rekreacyjne innego typu
  • pola uprawne, szklarnie, tunele oraz warzywniki – wszędzie tam, gdzie rolnicy uprawiają warzywa lub zboża, szczególnie w odniesieniu do upraw rzędowych
  • nawadnianie roślin znajdujących się na trawnikach oraz balkonach
  • podlewanie ogrodów – szczególnie rabat kwiatowych oraz miejsc, gdzie rosną krzewy i niewielkie drzewa
  • taka forma nawadniania znajduje swoje zastosowanie także w sadach owocowych
  • stopniowe nawadnianie żywopłotów oraz skalniaków ogrodowych

Nawadnianie kropelkowe – czym się wyróżnia?

Cechą, która wyróżnia nawadnianie kropelkowe pośród innych form podlewania jest możliwość dotarcia nawet do trudnodostępnych miejsc. W przypadku systemów nawadniających innego rodzaju można mówić jedynie o częściowym podlewaniu. Bezpośrednio przekłada się to na stan roślin, które mogą otrzymać niewystarczającą ilość wody, aby utrzymać się przy życiu i prawidłowo wzrastać. Warto także zauważyć, że zgromadzona w kroplownikach woda przedostaje się na zewnątrz za pomocą niewielkich otworów. Dzięki temu dodatkowe nawodnienie dostarczane jest stopniowo. Nie ma mowy o tworzeniu się kałuż. Każda z roślin otrzymuje dokładnie tyle wody, ile sama potrzebuje. Dostosowanie działania linii kroplującej do indywidualnych potrzeb kwiatów, drzew i krzewów sprawia, że woda się nie marnuje. Pozytywnie wpływa to zarówno na środowisko naturalne, jak i nas stan naszego portfela. Jest to ważne, ponieważ kwestie ekologiczne nabierają obecnie doniosłego znaczenia. Natomiast koszty związane z utrzymaniem terenów zielonych w dobrym stanie są wysokie, każda oszczędność jest więc na wagę złota.

Jakie są zalety nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe to gwarancja dużych upraw, soczyście zielonej trawy, jak i obficie rosnących roślin. Jednak lepszej jakości plony to nie jedyna mocna strona takiej formy nawadniania. Bardzo ważne są także oszczędności związane z podlewaniem kropelkowym – redukcja zużycia wody jest naprawdę duża w porównaniu z tradycyjnymi metodami nawadniania. Mało tego, woda dozowana jest w niezbędnym stopniu. Jest jej dokładnie tyle ile potrzebują rośliny rosnące na konkretnym terenie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się na obszarze o różnorodnym ukształtowaniu, także tam, gdzie występują wzniesienia i pagórki. Dzięki możliwości automatyzacji systemu nawadniania kropelkowego woda udostępniania jest wedle ustalonego wcześniej harmonogramu. Żadnego problemu nie sprawia także sam montaż tego typu instalacji. Warto także zwrócić uwagę, że poszczególne elementy tworzące system nawadniający mają przystępne ceny. Niezwykle ważne jest także to, że efektywne nawadnianie jest wyjątkowo wytrzymałe i to bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jeśli zadba się o odpowiedni montaż, konserwację i właściwe użytkowanie, można cieszyć się z użytkowania linii kroplujących przez wiele sezonów.

Podsumowanie

Nawadnianie kropelkowe jest jedną z najskuteczniejszych form podlewania terenów różnego typu. W stosunku do innych tego typu rozwiązań jest bardzo ekonomiczna forma dostarczania wody. Ma szerokie zastosowanie, przez co może wspomóc zarówno uprawy, kwiatowe rabaty, jak i trawniki, czy pojedyncze krzewy oraz drzewa. Jeśli latem susza daje się we znaki, a Ty boisz się, że Twój ogród zacznie przypomina pustynie nie zwlekaj już więcej i zamontuj system nawadniania kropelkowego. Twoje rośliny będą Ci wdzięczne.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *