Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania?

hydraulika

Instalacja hydrauliczna występuje w każdym domu, mieszkaniu oraz budynku użytkowym. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do mniejszej lub większej awarii. Tego typu sytuacje są zwykle nagłe i nieprzewidziane. Warto więc poznać wartościowe wskazówki, których praktyczne zastosowanie pozwoli uporać się z konsekwencjami zalania mieszkania. Sprawdź je i zapamiętaj na długo!

Jak postępować w razie zalania mieszkania?

W przypadku zalania mieszkania, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym działaniem, jakie powinno się podjąć jest zakręcenie zaworu z wodą oraz, o ile to możliwe, odszukanie źródła problemu. W opanowaniu nieco bardziej niebezpiecznej sytuacji dobrze jest postawić na odpowiednie służby, które służą pomocą w tego rodzaju zdarzeniach. Warto także spróbować zabezpieczyć fragmenty swojego mieszkania, które są najbardziej narażone na działanie wody. Jednocześnie, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że woda przedostała się także do innych mieszkań, należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie sąsiadów. Jeśli mieszka się w bloku mieszkalnym obowiązkowym elementem działań jest również powiadomienie zarządcy budynku lub reprezentanta spółdzielni mieszkaniowej, od której się należy.

Sprawdź ofertę hydraulik warszawa wola

Jakie mogą być przyczyny zalania mieszkania?           

Zalanie mieszkania może mieć wiele przyczyn. Do najbardziej powszechnych powodów należą między innymi następujące sytuacje:

  • pęknięcia rur
  • niedrożność rur
  • zapchania rur
  • przewiercenie rury
  • zapchanie instalacji wodnej
  • nieszczelna uszczelka
  • cieknący kran
  • uszkodzony zawór
  • zapchanie kanalizacji, umywalki lub toaleta

Jak uniknąć zalania mieszkania?

Jednak jest także wiele sprawdzonych działań profilaktycznych, których praktyczne wdrożenie pozwala zapobiec wystąpieniu awarii hydraulicznych. Przede wszystkim jest to poprawne korzystanie z instalacji wodnej. Mało tego, nie można do odpływu wrzucać śmieci, nieczystości oraz włosów, które mogłyby zatkać odpływ. Wskazane jest więc regularne oczyszczania instalacji i udrażnianie jej za pomocą specjalnych produktów chemicznych. Od czasu do czasu powinno się także wykonywać kontrolę instalacji hydraulicznej, jeśli pojawi się zepsuty fragment, będzie można od razu podjąć działania naprawcze. Inną wskazówką jest konieczność zakręcania zaworu wody, jeśli na dłużej opuszcza się dom lub mieszkanie. Dobrym sposobem jest również montaż specjalnego czujnika, czyli urządzenia, którego zadaniem jest ostrzeżenie domowników przed ewentualnym zalaniem.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Szczegółowe warunki uzyskiwania odszkodowania uzależnione są od kryteriów wskazywanych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Jednak wiele elementów tego postępowania jest do siebie podobnych. W pierwszej kolejności należy więc zgłosić fakt zaistnienia problemu. Najlepiej jest dokonać tego w postaci złożenia wniosku. Do tego dokumentu powinny zostać dołączone wszelkie załączniki potwierdzające zaistniałą szkodę. Warto zamieścić na przykład pełną listę urządzeń oraz przedmiotów, które zostały zniszczone w wyniku zalania mieszkania. Opis całej sytuacji powinien być jak najbardziej dokładny oraz szczegółowy. Charakterystyka wydarzenia może niekiedy zostać zamieszczona w specjalnym druku, przygotowywanym właśnie w tym celu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto także stworzyć fotograficzną dokumentację, na którą będą składać się zdjęcia prezentujące zakres szkód. Po określonym przez ubezpieczyciela terminie, na miejscu zdarzenia powinien pojawić się rzeczoznawca, który postara się ustalić przyczyny całego zajścia oraz rozmiar szkody. Następnym krokiem będzie określenie wielkości ewentualnego odszkodowania pieniężnego i przekazanie go poszkodowanym.

Co zrobić, gdy żadna ze stron nie posiada ubezpieczenia?

Cała sprawa może nieco bardziej skomplikować się w momencie, gdy zarówno my, jak i sąsiad nie posiadamy wykupionego ubezpieczenia. Jeśli do tego doda się fakt, że żadna ze stron nie poczuwa się do poniesienia odpowiedzialności za zaistniałe zajście, to może okazać się, iż problem zakończy się dopiero na drodze sądowej. Jednak powinno to być ostatecznością, ponieważ proces jest zwykle długotrwały i dla nikogo nie jest przyjemny. Należy więc starać się uniknąć takich kroków. Najlepiej, aby jedna ze stron, która odpowiada za zalanie przyznała się do winy. Wtedy będzie możliwe dogadanie się z sąsiadem i wspólne znalezienie rozwiązania tego problemu. Jednym ze sposobów jest chociażby pokrycie wszystkich kosztów przez jedną ze stron.

Podsumowanie

Jeśli mieszka się w bloku mieszkalnym, zalanie mieszkania jest naprawdę bardzo prawdopodobne. Zarówno my możemy przez przypadek kogoś zalać, jak również któryś z naszych sąsiadów może doprowadzić do zalania naszego dobytku. Warto więc zapamiętać wskazane powyżej informacje i w razie ewentualnej awarii skorzystać z nich w praktyce. I pamiętaj, kluczem do rozwiązania problemu jest podjęcie natychmiastowego działania. Im szybciej znajdziesz źródło problemu i zakręcisz zawór z wodą, tym bardziej ograniczysz powstałe szkody.

 

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *