Współpraca biznesowa Niemcy – Jak pozyskać partnera biznesowego?

Współpraca biznesowa Niemcy - Jak pozyskać partnera biznesowego

Niemiecka gospodarka jest największą w Europie i czwartą na całym świecie. Jest to potężny rynek zbytu, jeżeli uda nam się na nim zaistnieć – nasza firma wiele na tym zyska. Nie przez przypadek Niemcy to największy partner gospodarczy naszego kraju. Jakie więc powinniśmy powziąć kroki, aby skutecznie rozpocząć ekspansję na rynek zachodnich sąsiadów? Na co powinniśmy zwrócić uwagę w relacja biznesowych z Niemcami? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz z tego artykułu.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy współpracy biznesowej z Niemcami

Zwiększ szansę na sukces współpracy biznesowej z Niemcami, stosując się do poniższych rad.

Dobre pierwsze wrażenie

Inicjacja kontaktu biznesowego z naszym zachodnim sąsiadem, musi się obyć bez żadnych gaf. Musimy wywrzeć dobre wrażenie, aby wzbudzić zaufanie, pokazać, że jesteśmy solidnym partnerem i współpraca z nami przyniesie same korzyści. W kolejnych punktach przedstawimy i opiszemy najważniejsze kwestie dotyczące etyki w relacji z Niemcami.

Punktualność

Wszelkie spotkania czy rozmowy powinny być umawiana z odpowiednim wyprzedzeniem (najlepiej jak będą to minimum 2 tygodnie). Dzięki temu, obie strony będą w stanie w sposób rzetelny przygotować się do dyskusji.

Dress code

Nasz ubiór powinien być konserwatywny i schludny. Wskazany jest garnitur i krawat. W przypadku kobiet, nie należy przesadzać z makijażem.

Przywitanie i zachowanie podczas spotkań

Powitanie powinno się odbyć poprzez mocny uścisk dłoni. W kwestii zachowania powinniśmy być powściągliwi, mało ekspresyjni, unikając zbędnej gestykulacji. Przynajmniej w początkowej fazie współpracy biznesowej z Niemcem, nie powinniśmy się spoufalać i wkraczać w sferę prywatną. Wszelkiego rodzaju prezenty nie są mile widziane i mogą być źle postrzegane.

Informacje przekazujmy w sposób zwięzły i zrozumiały

Musimy być bardzo dobrze przygotowani pod względem merytorycznym, potrafiąc wyjaśnić wszelkie szczegóły.

Zwracając się do Niemca, używajmy jego nazwiska, poprzedzajmy je tytułem naukowym, jeżeli takowy posiada.

Niemcy to solidny partner biznesowy, nawiązana z nimi współpraca, może przynieść wiele korzyści. Niestosowanie się do wyżej wymienionych reguł i zasad, będzie skutkować w większości przypadków brakiem porozumienia i zaprzepaszczeniem szansy. Chociaż są naszymi sąsiadami, styl prowadzenia interesów różni się znacząco.

Współpraca biznesowa z Niemcami – jak pozyskać partnera handlowego?

Niemcy, dzięki rozwiniętej gospodarce, Dotarcie do osób, które będą zainteresowane współpracą nie jest łatwym zadaniem. Korzystając z wyszukiwarki, w pierwszej kolejności pojawiają się różnego rodzaju portale ogłoszeniowe. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż często możemy tam trafić na nieuczciwe praktyki lub po prostu fałszywe ogłoszenia. Dużo lepszą metodą będą bezpośrednie spotkania na różnego rodzaju targach, wystawach, konferencjach. Nie są organizowane cyklicznie i możemy na nich spotkać jedynie mały ułamek firm, z którymi możemy nawiązać współpracę biznesową.

Oprócz portali ogłoszeniowych, oferty firm niemieckich, możemy znaleźć w nielicznych bazach. Ich problemem jest jednak rzadka aktualizacja oraz znikoma ilość.

Bezpośredni kontakt z firmami niemieckimi, jeżeli nie będzie w pełni dopracowany, skończy się fiaskiem. Niemcy nie lubią nachalności, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by skutecznie nawiązać kontakt.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *